Polisiyenin kraliçesi Agatha Christie’nin ölümsüz eseri Doğu Ekspresinde Cinayet, görsel efektlerle Türkiye’de ilk kez tiyatro sahnesine taşınıyor. Oyunun ilk sahneleneceği tarihler açıklandı.

1933 yılında Agatha Christie’nin İstanbul Pera Palas’ta kaleme aldığı, o yıldan günümüze kadar onlarca dile çevrilen, sinema filmi uyarlamaları yapılan kült eseri “Doğu Ekspresinde Cinayet”, Tiyatro Ak’la Kara ile sahneye taşınıyor. Oyun, ilk olarak 11 Kasım Kasım 20.30’da, 12 Kasım Pazar 17.00’de Tiyatro Ak’la Kara’nın Kadıköy’deki sahnesinde seyirciyle buluşacak. Ardından 21 Kasım’da İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda, 29 Kasım’da İstanbul Kozzy Kozyatağı’nda, 1 ve 2 Aralık’ta Fişekhane’de, 13 ve 14 Aralık’ta Ankara Panora AVM’de sahnelenecek.

Christie’nin dünyaca ünlü dedektifi Hercule Poirot’i Atilla Şendil canlandırıyor. Rollerinin yanı sıra oyunun yönetmen koltuğunda tiyatro dünyasının önemli isimleri Atilla Şendil ve Savaş Özdural oturuyor. Oyunun kadrosundaki diğer isimler Nazan Diper, Özdemir Çiftçioğlu, Pelin Turancı, Hakan Akın, Ozan Dağara, Oya İnci, Ebru Karanfilci, Can Esendal, Ilgın Angın, Fatih Özacun, Kerem Tataroğlu.

GÖRSEL EFEKTLERLE DOLU BİR OYUN Oyun, efektlerle seyirciye görsel bir şov sunacak. Oyun sırasında gerçekleştirilen kar efekti, tren sisi, hem tren önü barkovizyon perdelerinden hem de vagon içindeki pencerelerden çeşitli sinematik görüntülerle seyirciler farklı bir atmosfer yaşayacak.OYUNUN KONUSU Oyunun konusu; İstanbul’dan yola çıkan Doğu Ekspresi’nde çok farklı karakterlerin yanı sıra dünyanın en ünlü dedektifi Hercule Poirot da vardır. Daha ilk gece trende vahşi bir cinayet işlenir. Bir kişi bıçaklanarak öldürülmüştür ve herkes şüphelidir. Üstelik cinayetin işlendiği kompartman gereğinden fazla kanıtla doludur. Poirot hayatında ilk defa sıkıntılı anlar yaşamaktadır. Maktulü kim ya da kimler neden öldürmüştür? Sıradan bir yolcu grubu gibi görünen kişiler aslında bir şeyler mi saklamaktadır. Tren bir dağ başında kara saplanıp mahsur kalınca Poirot polis gelmeden katil ya da katilleri bulmak için zamanla yarışmaya başlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *