Perşembe günü yaptığı açıklamada, kuşatılmış elektrikli kamyon geliştiricisi Nikola’nın Nasdaq listesinden çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Nikola, 24 Mayıs’ta hisse fiyatının son 30 gündür 1 doların altında olması nedeniyle halka açık borsadan listeden çıkarma bildirimi aldığını söyledi. Şirketin, hisse fiyatının art arda 10 iş günü boyunca 1 doların üzerinde olmasını gerektiren Nasdaq’ın minimum fiyat kuralına uymak için 20 Kasım’a kadar süresi var.

Nikola hisseleri, federal menkul kıymetler dolandırıcılığıyla suçlanan şirketin kurucu ortağı ve eski CEO’su Trevor Milton tarafından yönetilen Vızıltı SPAC’ın yönetildiği 2020’de 65,90 dolara kadar yükseldi. Hisseler o zamandan beri %20 düşerek 0,62 dolara düştü.

Nikola, piyasa değerinin serbest düşüşe geçtiğini ve bazı durumlarda listeden çıkarma belirsizliğine düştüğünü görmek için özel amaçlı bir satın alma şirketiyle birleşerek halka açılan, sayısı giderek artan şirketlerden biri. Lordstown Motors, bu ay ayrıca listeden çıkarma bildirimi aldığını söyledi. Bildirim ve Foxconn ile olan başarısız anlaşması, Lordstown’u ters hisse senedi paylaşımı yapmaya sevk etti. Bu mobilite şirketlerinin çoğu, kamu piyasalarının erişebildiği sermayeye ilgi duydu. Ve SPAC’ın bir finansal araç olarak kullanılması, ilk başta 2021’de pek çok hisse senedinin vızıltı haline gelmesiyle işe yaramış gibi görünüyordu.

Artık temeller Nikola gibi şirketlerin yanı sıra Arrival, Bird ve Canoo gibi diğer SPAC’leri yakalıyor.

Nikola, daha fazla hisse çıkararak daha fazla para toplamak için çalışıyor. Hissedarları, şirketinin adi hisse senetlerinin sayısını artırmasına izin verecek bir teklif için oy kullanmaya çağırıyor. Bu teklifin kabulü, tedavüldeki hisselerinin %50’sinden fazlasının olumlu oy kullanmasını gerektiriyor.

Elektrikli kamyon üreticisi Nikola, ilk olarak TechCrunch’ta yayınlanan Kirsten Korosec tarafından Nasdaq listesinden çıkarılma riskiyle karşı karşıya

Read Also :

Health

By malek00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *