Yol yapım çalışmaları sırasında meydana gelen toprak kayması, 41 işçinin çalıştığı tünelin bir bölümünün çökmesine neden oldu. İşçiler 12 Kasım’dan bu yana mahsur kaldıkları tünelde kurtarılmayı bekliyor.Ancak kurtarma çalışmaları, düşen enkazların yanı sıra kritik öneme sahip ağır sondaj makinelerinin tekrar tekrar arızalanması nedeniyle yavaşladı ve hava kuvvetleri iki kez yeni ekipman tedarik etmek zorunda kaldı.

Hindistan’da yaşanan kaza sonrası Mühendisler enkazın içinden, mahsur kalan işçilerin geçebileceği genişlikte bir çelik boruyu yatay olarak geçirmeye çalışıyorlardı. Ancak yetkililer, bir çatlama sesinin “panik durumu” yaratması nedeniyle cuma günü bu güzergahtaki sondajın durdurulduğunu açıkladı.

İlginizi Çekebilir

SU OKSİJEN VE GIDA NASIL GÖNDERİLİYOR?

Kurtarma ekipleri pazartesi günü itibarıyla enkazı yukarıdan kazarak yeni bir kuyu açmaya hazırlanıyor. Ekiplerin bunun için ihtiyaç duyulan ağır ekipmanı götürmek üzere yukarıdaki ormanlık tepenin zirvesine kadar tamamen yeni bir yol açması gerekiyor.Kurtarma ekipleri pazartesi günü itibarıyla enkazı yukarıdan kazarak yeni bir kuyu açmaya hazırlanıyor. Ekiplerin bunun için ihtiyaç duyulan ağır ekipmanı götürmek üzere yukarıdaki ormanlık tepenin zirvesine kadar tamamen yeni bir yol açması gerekiyor.

Yetkililer dokuz gündür tünelin içinde mahsur kalan işçilerin güvende olduğunu söylüyor. Yetkililere göre, kurtarma ekipleri mahsur kalan işçilerle telsizlerle iletişim kuruyor ve işçilere dar bir boru aracılığıyla yiyecek, su, oksijen ve ilaç gönderiliyor.

Hindistan adını Bharat olarak değiştirecek mi?

10 GÜN SONRA İLK GÖRÜNTÜ

Dünya ajanslarının son dakika koduyla geçtiği haberde ise tünelde mahsur kalan 41 işçinin görüntüleri servis edildi. Görüntüler küçük bir tünelden gönderilen endospobik kamerayla kaydedildi. Kurtarma ekipleri bu tünel yardımıyla işçilere ilk kez sıcak yemek de gönderdi.

‘Senden üstünüm’ deyip üzerine idrarını yaptı! Skandal görüntü

Bir yetkili, işçilerden kamera karşısına geçip gülümsemelerini ve el sallamalarını istiyor; işçilerin talimatlara yanıt verdiği görülebiliyor. Bir yetkili borunun kısa zaman içerisinde temizleneceğini ve içeriye su gönderileceğini söylüyor. Borunun darlığı nedeniyle işçilere şimdiye kadar ve kuru meyve gibi belirli atıştırmalıklar verilebiliyordu. Boru aynı zamanda onlara oksijen sağlamak için de kullanıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hindistan’ın Federal Karayolları ve Yollar Bakanı kurtarma operasyonlarının “iki ila üç gün” daha devam edebileceğini söyledi.

Damat 65 ‘Gelin’ 16 yaşında! Balayından sonra okula başlayacak
Uçurumun kenarında 45 torba ceset! Şans eseri buldular

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *