Barselona sakinleri, İspanya’nın kuzeydoğu kıyı şeridi boyunca en çok gidilecek şehre akın eden çok sayıda turiste artık yeter diyor ve yetkilileri karşı önlem almaya çağırdı.

Turist oranları bir kez daha pandemi öncesi seviyelere yaklaşırken, yerel halkın La Rambla bulvarı ve şehrin opera binası gibi önemli gezi yerleri de dahil olmak üzere şehir bölgelerine yayılan “Eve gidin” ve “Turizm mahalleleri öldürür” yazan tabelalarla geri adım attığı bildirildi. Reuters Cuma.

İspanyollar, Pazar günü yapılacak yerel ve bölgesel seçimler için hazırlanırken, özellikle kruvaziyer gemileriyle Akdeniz kentine akın edebilecek turist sayısını sınırlama baskısı geldi.

MADRİD MÜZESİ, 5 YÜZYILLIK İSPANYOL KRALİYET KOLEKSİYONLARINA SAHİP YENİ GALERİYİ GELECEK AYDA AÇACAK

Barselona Belediye Başkanı Ada Colau Reuters’e verdiği demeçte, “Turizmi, ziyaretçi ağırlamayı seviyoruz, ancak aşırı turist yoğunluğu yerel yaşam tarzımızı riske atan hareketlilik, spekülasyon ve soylulaştırma sorunlarını tetikliyor. Bu nedenle, bunu düzenlememiz gerekiyor.”

Üçüncü bir dönem için aday olan aşırı solcu belediye başkanı, konu ülke çapında siyasi olarak yükselirken, turizmi düzenlemeyi kampanyasının temel taşı haline getirdi.

2019’da İspanya ekonomisinin yaklaşık %12’sini turizm endüstrisi oluştursa da, ülke büyük çaplı karantinalar ve seyahat kısıtlamaları görmeden önce, bazıları liman kentinde durabilecek yolcu gemilerinin sayısını sınırlayarak ve lisanslarını kaldırarak turizmin daha iyi yönetildiğini görmek istiyor. turistlere yönelik daireler ve dükkanlar veya bazı otelleri düşük maliyetli konutlara dönüştürerek.

İSPANYOL KASABASI, ÜLKE BATI BÖLGESİNDEKİ KASITLI ORTA YANGIN GÖZLEKLERİ NEDENİYLE BOŞALTILDI

Barselona, ​​2019 itibariyle 1,6 milyon nüfusuyla İspanya’nın en büyük ikinci şehridir, ancak aynı yıl, yolcu gemileri gün boyunca yanaşırken sık sık mola veren günübirlik geziciler de dahil olmak üzere yaklaşık 30 milyon ziyaretçi görmüştür.

İspanya, COVID kilitlenmeleri öncesinde Fransa’nın ardından Avrupa’da en çok ziyaret edilen ikinci ülke oldu.

Koronavirüs dünyayı kasıp kavurduktan sonra, şehir yetkilileri, Barselona’yı gastronomik cazibe merkezleriyle tanınan üst düzey bir turizm merkezi olarak pazarlama fırsatını değerlendirerek, nicelikten çok kaliteye öncelik verdi – bu, sakinlerin kaynayan kalabalığa tercih ettiği bir hareket.

Ancak geleneksel turizm, 2022’ye kıyasla 2023’ün ilk çeyreğinde şehre gelen ziyaretçi sayısında %41 artışla bir kez daha hız kazandı.

Bir uzman, Barselona Özerk Üniversitesi’nde coğrafya profesörü olan Gemma Canoves, Reuters’e ilk çeyrekte Barselona’yı ziyaret eden turist sayısındaki değişikliklerin, iklim değişikliği devam ederken bunaltıcı sıcaklıklardan ve su kıtlığından kaçınmak isteyen ziyaretçiler gibi dış etkenlerden kaynaklanabileceğini söyledi. artan bir sorun haline gelmektedir.

Barselona belediye başkanı, sahil kentine ilgi duyan ziyaretçilerin hala turistleri ağırlamasını sağlamaya karar verdi, ancak ziyaretçilerin şehrin ve sakinlerinin yararına daha iyi yönetilmesi gerekiyor.

“Turizmi memnuniyetle karşılıyoruz, ancak diğer stratejik sektörleri büyütmemiz gerekiyor” dedi.

Reuters bu rapora katkıda bulundu.

Read Also :

World News

By malek00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *