İngiltere merkezli ekili et girişimi Higher Steaks, A Serisi bir fonlama turunda 30 milyon dolar topladı ve adını Uncommon olarak değiştirdiğini açıkladı.

2017’de Cambridge’de kurulan Uncommon, sentetik sosisler ve sahte burgerlerden sözde deniz ürünlerine kadar her şeyi kapsayan, kültürlü “laboratuvarda yetiştirilen” eti dünyanın dört bir yanındaki mutfak ve restoranlarda gerçeğe dönüştürmek için çabalayan sayısız şirketten biri. Uncommon, çoğunlukla 250 milyar dolarlık küresel domuz eti pazarına odaklanarak pastırma ve domuz yağı ürünleri geliştiriyor.

engelli

Nadir kurucular: Baş bilim sorumlusu Dr. Ruth Faram ve CEO Benjamina Bollag Resim Kredileri: Nadir

Mevzuat engelleri, bir test tüpünde hayvan hücrelerinden yapılan etin tutunmak için yavaş olduğu anlamına geliyordu, Singapur şu anda dünyada kültürlü etin satışa sunulduğu tek pazar. ABD’deki Gıda ve İlaç Derneği (FDA) de son zamanlarda bu tür yenilebilir ürünleri insan tüketimi için güvenli olarak damgalamaya başladı.

Bununla birlikte, mutfak mirasını korumak için laboratuvarda geliştirilen gıdaları tamamen yasaklamayı düşünen İtalya da dahil olmak üzere bazı ülkeler filizlenmekte olan sahte et devrimine karşı çıkıyor.

Ancak, ekili eti pazara sunmanın uzun süredir devam eden bir başka zorluğu da ölçeklenebilirlik olmuştur. Yeterince düşük bir fiyata yeterince büyük miktarlarda kültürlü et üretebilmek, bazı şirketlerin ürünlerini piyasaya daha hızlı sürmek için laboratuvarda yetiştirilen et / bitki bazlı protein hibrit yaklaşımı izlemesiyle sorunlu.

Bununla birlikte, yaygın olmayan, RNA (ribonükleik asit) adı verilen polimerik bir molekülü veya daha spesifik olarak hücrelerin kendi iç işlevlerinden proteinler yapmasını sağlayan “talimatlar” içeren mRNA’yı içeren bir teknik kullandığını söylüyor.

Uncommon’un kurucu ortağı ve CEO’su Benjamina Bollag, TechCrunch’a “Bu aynı zamanda Uncommon’un genetik mühendisliği kullanmadan gerçek et üretebileceği anlamına geliyor” dedi. “Ülkelerin genetiğiyle oynanmış gıdalara giderek daha fazla karşı çıkmasıyla Uncommon, bunun, düzenleyici zorluklarla birlikte dünya çapında ekili etini ölçeklendirebileceği anlamına geldiğini umuyor.”

Ayrıca Bollag, bu patent bekleyen tekniği, ekili etin geleneksel etle fiyat paritesine yaklaştırılmasına yardımcı olmak için kullandığını söylüyor.

Bollag, “Bu yöntemle, büyüme faktörlerine ve küçük moleküllere kıyasla hücrelerdeki kas ve yağ düzenleyicileri, gen düzenlemeye benzer bir şekilde daha doğrudan hedeflemek de mümkün.” Dedi. “Bu da ihtiyaç duyulan ham madde miktarını azaltıyor, bu da süreci genetik mühendisliği kullanmaya kıyasla daha düşük bir maliyetle ölçeklendirmeyi mümkün kılıyor.”

Uncommon’ın 30 milyon dolarlık A Serisi turu, OpenAI’den Sam Altman ve kardeşi Max de dahil olmak üzere bir dizi kurumsal ve melek yatırımcının katılımıyla Londra merkezli Balderton Capital ve New York’taki Lowercarbon Capital tarafından yönetildi. Şirket, ABD pazarını “yakından” izlerken, üretimi artırmak ve Avrupa ve Singapur’daki düzenleyici onay sürecini başlatmak için taze nakit enjeksiyonunu kullanmayı planladığını söyledi.

Bollag, “Singapur, ekili et için en gelişmiş ekosistem olduğu için onayı ilk önce alacak ve bunu diğer pazarlar takip edecek” dedi. “Süpermarketlere geçmeden önce lüks restoranlardan başlayacağız.”

Kültürlü et girişimi Higher Steaks 30 milyon dolar kazandı ve ilk olarak TechCrunch’ta yayınlanan Paul Sawers tarafından Uncommon olarak yeniden markalandı

Read Also :

Health

By malek00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *