LinkedIn, Biden’ın Çin ile Bağları Hakkında Yorum Yaptığı İçin GOP Başkan Adayı Vivek Ramaswamy’yi Sansürledi

GOP başkan adayı Vivek Ramaswamy, sosyal medya da dahil olmak üzere her yerde uyanma karşıtı mesajını her yere yayıyor. Kaçınılmaz olarak büyük teknoloji sansürü çirkin yüzünü gösterecektir, ancak bunun iş arama sitesi LinkedIn’den geleceği kimin aklına gelirdi?

Bin yıllık aday, Çin ve iklim değişikliği hakkında gerçeklere dayalı görüşler belirttiği için bir haftadan fazla süreyle kısıtlandı. Kimse Vivek’e LinkedIn’in sadece insan kaynakları yardakçılarının ‘iş-yaşam dengesi’ ve ‘geriden liderlik’ ve ‘kapsayıcı işe alma uygulamaları’ üzerine konuşacakları bir yer.

Şans eseri, Vivek’in hesabı tekrar aktif ve aktif – ancak aday ‘nefret dolu’ olarak kabul edilen ekran görüntülerini patlatana kadar sosyal medya ağı sitesi onu hayata döndürdü. Öyleyse, LinkedIn’in acil sansür gerektirecek kadar korkunç olduğunu düşündüğü şeye bir göz atalım.

Sansüre Açık

Vivek Ramaswamy’nin LinkedIn hesabı, teknoloji devinin iddia ettiği gibi “yanlış bilgilendirme” ve “nefret söylemi” nedeniyle bir haftadan uzun süre sansürlendi.

Şirketin sorun çıkardığı üç satır şunlardı:

  • “ÇKP, Biden yönetimini Çin mandolini gibi oynuyor.”
  • “İklim dini gerçekten iklim değişikliği ile ilgili olsaydı, o zaman örneğin petrol üretimini ABD’den Rusya ve Çin gibi yerlere kaydırmaktan endişe duyarlardı.”
  • “İklim gündemi bir yalandır: fosil yakıtlar insan refahı için bir gerekliliktir.”

Aman Tanrım, bunlar düpedüz şiddete neden olan iddialar! Bence ilki destansı; Çin mandolinini siyasi hasımlarına karşı günlük hakaretlerde yeterince insan kullanmıyor.

Bay Ramaswamy, LinkedIn’den kendisine şunları bildiren bir bildirim aldı:

“Hesabınız, yanıltıcı veya yanlış bilgiler içeren içeriği tekrar tekrar paylaştığınız için kısıtlandı.”

İLGİLİ: GOP Adayı Oy Verme Yaşını 25’e Yükseltmek İstiyor – Ve Bu Harika Bir Fikir

Vivek, verdiği ifadelerde neyin yanıltıcı olduğunu sorduğunda şu yanıtı aldı:

“Platformumuzda yanlış bilgilendirmeye, nefret söylemine, şiddete veya herhangi bir suiistimale müsamaha göstermiyoruz. İstediğiniz yanıtın bu olmayabileceğini anlıyoruz, ancak politikalarımızı tüm üyelerimiz için adil ve tutarlı bir şekilde uygulamaya çalışıyoruz.”

Liberal konuşma noktalarına karşı çıkmak ne zamandan beri yanlış oldu? Solla aynı fikirde olmadığınızı söylemek ne zamandan beri şiddetli veya küfürlü oldu? LinkedIn’in Hakikat Bakanlığımız olduğu 1984’ün başlangıcına hoş geldiniz.

Hata Değil

Sitenin bir sözcüsü, LinkedIn’i açık siyasi sansürü nedeniyle patlattıktan sonra şunları söyledi:

“Hesap yanlışlıkla kısıtlandı ve şimdi yedeklendi.”

Elbette bir hata gibi görünmüyordu; şirket Bay Ramaswamy’ye ilk etapta kısıtlamasını neyin haklı çıkardığına dair yanıtlarında patronluk taslamak için zaman ayırdı. Görünüşe göre hata, diğer sitelerde oldukça büyük bir izleyici kitlesine sahip birini sansürlemekmiş.

Bay Ramaswamy, LinkedIn’in bu son eyleminin ne olduğunu açıkladı:

“Bu, Amerika’da neyin yanlış olduğunun vücut bulmuş hali: büyük teknoloji şirketleri ile sol arasında, ikisinin de tek başına başaramadığını birlikte başaran görücü usulü bir evlilik.”

Anlatmaya devam etti:

“Bunlar, hükümetin işini arka kapıdan yapan, hükümetin asla sansürlemeye cesaret edemeyeceği konuşmaları susturan sözde özel şirketler veya halka açık özel şirketler.”

Bir düşünün… Elon bluebird’ü serbest bırakmadan önce Twitter’da rahat işleri olan tüm o eski CIA ve FBI ajanlarına ne oldu? Belki de LinkedIn’in kurucu ortağı Reid Hoffman onların “Çalışmaya Açık” pankartlarını görmüştür.

İLGİLİ: Gerçek Faşizm: DHS, FBI Bilgileri Sansürlemek, Bastırmak İçin Sosyal Medya Şirketleriyle Doğrudan Çalışıyor

Bir Yan Koşuşturma

LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman, tipik teknoloji devi milyarderinizdir. Jeffrey Epstein’ın sefahatle dolu özel adasını ziyaret etmesinin yanı sıra, o, Demokratik kampanya bağışlarında – kelimenin tam anlamıyla – ağır siklet.

Geçen yıl 2022 ara sınav Demokrat yarışlarına 4 milyon doların üzerinde bağışta bulundu. Bay Hoffman ayrıca yakın zamanda bir muhabire yaklaşmakta olan başkanlık yarışına katılımı hakkında şunları söyledi:

“Kısa cevap, mümkün olduğu kadar çok harcayacağım ve Trump’ı yenmek gerekiyor ve etkili.”

Bu, LinkedIn’in muhafazakar sesleri ilk kez sansürlemesi değil. Örneğin, 2021’de LinkedIn, ÇKP’yi eleştiren muhabirleri ve araştırmacıları engellediği için kongre tarafından o kadar çok incelemeye tabi tutuldu ki, Çinli sitelerini kapatmak zorunda kaldılar.

Geçen yıl Code of Vets’in kurucusu ve Hava Kuvvetleri gazisi Gretchen Smith, Biden’ın öğrenci borç kurtarma planı hakkındaki görüşlerini ifade ettiği için sansürlendiğinde manşetlere çıktı:

“Öğrenci borcundan ben sorumlu değilim. NC’de yoksulluk içinde büyüdüm. Bir bahçeden yemek yedim, adı Noel için Angel Tree topluluğundaydı, bahçe satışlarından kıyafetler satın aldım ve eğer şanslıysam, nadiren Sky City’de. Hava Kuvvetlerine katıldım, sonra üniversiteye gittim. olmasını ben sağladım.”

LinkedIn, bu gönderinin “nefret söylemi” olduğunu söyledi. Ve bu yılın başlarında, Olympian Gabby Franco sansürlendi çünkü bir post fotoğrafında elinde iki ateşli silah tutuyor ve takipçilerine hangi silahı tercih ettikleri konusunda oy veriyordu.

İLGİLİ: Elon Musk, Twitter Yönetim Kurulu Koltuğunu Reddetti, LinkedIn Vets Kurucu Yasasını Sansürledi – Serbest Konuşma İçin Hala Umut Var mı?

Nokta

Bay Ramaswamy, CNBC’de konuşan liderlerden oluşan bir panele şunları açıkladı:

“Serbest konuşma, sevdiğimiz konuşma için tasarlanmamıştır. Sevmediğimiz konuşma için tasarlanmıştır.

İnsanlara bu basit gerçeğin hatırlatılması gereken üzücü bir dünyada yaşıyoruz. Vivek “Çalışmaya Açık” olmayabilir, ancak Koşmaya Açıktır – bu özgür konuşma mutlakiyetçisi, ne kadar ileri gidebileceğini görmeye teşvik edilir.

Şimdi güvendiğiniz kaynaklara destek olma ve paylaşma zamanı.

The Political Insider, Feedspot’un “En İyi 100 Siyasi Blog ve Web Sitesi” sıralamasında 3. sırada yer alıyor.

LinkedIn’in Biden’ın Çin ile Bağları Hakkında Yorum Yaptığı için GOP Başkan Adayı Vivek Ramaswamy’yi Sansürlediği gönderisi ilk olarak The Political Insider’da yayınlandı.

Read Also :

Sports