Marco Rubio: Ticari Gayrimenkul Kurtarma Paketi Yok

RealClearPolitics adına Senatör Marco Rubio tarafından

2000’lerin ortalarında, Minnesota’da küçük bir kasabada oturan Charles Marohn, komşu bir şehirde lüks bir şerit alışveriş merkezinin inşa edildiğini gördü. 2020’ye gelindiğinde, alışveriş merkezi hala yarı boştu. Arzın talebi aştığının açık bir işaretiydi. Yine de tam salgın azalmaya başladığında, Marohn bitişikteki bir mülkte daha da büyük başka bir alışveriş merkezinin açıldığını gördü.

Tüm sağduyu yasalarını ihlal ediyor, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğu yerinde norm. Birçoğumuz, ticari emlak sektörünün “eğer inşa edersen gelecekler” zihniyetinin ilk elden kanıtlarını gördük – büyük boş ofis binaları, kullanılmayan iş parkları ve boş vitrinler. Şimdi, Wall Street’i ürküttü.

İLGİLİ: Düzenleyiciler, Silicon Valley Bank’ın 2021’den Beri Belada Olduğunu Biliyorlardı, Müdahale Etmediler

Bir CEO geçenlerde CBS’ye “Vadesi gelen bir kredi tsunamisi görüyorum” dedi. “Gerçekten mükemmel bir fırtına,” dedi bir başkası. “Bütün küçük bölgesel bankalarda bir koşu görebilirsiniz. … Ve bu bizi 2008 mali krizinde bulunduğumuz yere geri götürebilir.” Diğer emlak uzmanları şimdiden “federal düzenleyicilerden bir tür müdahale veya yardım veya seçilmiş yetkililerden bir kurtarma” çağrısında bulunuyor.

Bir yandan, mali sınıfımızın yaptığı hatayı kabul etmeye istekli olması, emlak yatırımcılarının fatura nihayet gelene kadar hiç bitmeyen kâr hayallerine kapıldığı Büyük Durgunluk’a giden günlere kıyasla bir gelişmedir. vadesi geldi ve sorumlu ev sahipleri hesabı almaya bırakıldı.

Öte yandan, “uzmanlar” bunun geleceğini yıllar önce görmeliydi. Diğer insanlar yaptı. Örneğin, yerel halk daha 2017’de Washington, DC’deki ticari gayrimenkul bolluğu konusunda alarm verdi. Tabii ki bu, müteahhitlerin hala boşluk oranlarının %20’nin üzerinde olduğu ülkenin başkentinde yeni binalar inşa etmesini engellemedi.

Boş mülkler, evden çalışma devrimi, şehir merkezlerinde artan suç, şehir konutlarının karşılanamazlığı – tüm bu faktörler ve daha fazlası, ticari gayrimenkulün uçuruma yaklaştığını açıkça ortaya koymalıydı. Bunun yerine, her şeyin “normale” döneceğine dair asılsız bir iyimserlik vardı. Sahipler, bir sonraki aylık ödeme veya üç aylık kazanç raporuna ulaşmak için bir “uzat ve taklit et” stratejisi kullandı. Ön cephe ancak Silicon Valley Bank’ın başarısızlığıyla yıkıldı.

İLGİLİ: JP Morgan’ın Başarısız Olan First Republic Bank’ı FDIC’den Satın Alması Bir Devlet Kurtarma Paketi mi?

Bu başarısızlık, işlerin başarısız olabileceğini ve yapmakta olduğunu ve başarısız işletmelerdeki yatırımcıların ortadan kaldırılabileceğini kesin bir şekilde hatırlattı. Gerçek dünya böyle işliyor. Ne yazık ki, ekonomimizin finansallaşması ve konsolidasyonu piyasalarımızı gerçeklikten kopardı. WeWork ve bazıları şu anda yatırımcıların para çekme işlemlerini engelleyen özel gayrimenkul yatırım ortaklıkları bunun en açık örnekleri arasında yer alsa da yegâne örnek olmaktan çok uzaklar.

Minnesota alışveriş merkezi örneğini ele alalım. Geliştirici, proje için yerel bir bankadan finansman aramış olsaydı, muhtemelen hiçbir zaman yerden kalkamazdı. Ancak Marohn’un yazdığı gibi, “[i]Yerel bankanın bugün herhangi bir müdahalesi varsa, bu [typically] komisyoncu olarak – işlemi gerçekleştirmek için para almak ve ardından bu ticari krediyi ikincil bir piyasada satmak. Başka bir deyişle, finansal yapılar yerel piyasa geri bildirimlerini bozuyor.

Büyük ölçekli yatırımcıların yanlış yaptıklarını ancak geri dönmek için çok geç olduğunda fark ettikleri bir ekonomi yarattık. Bu, 2008’de “batamayacak kadar büyük” olanlar Washington tarafından kurtarılırken tarihi bir ekonomik gerileme yaşayan orta, çalışan ve düşük gelirli Amerikalılar için yıkıcı oldu. Maalesef tarih tekerrür ediyor olabilir.

İLGİLİ: Amerikalıların Bankacılık Endişeleri 2008 Mali Krizinden Bu Yana En Kötü

Biden yönetimi, Federal Rezerv’in Mart ayında yapacağı gibi, yatırımcıları eylemlerinin sonuçlarından korursa, esasen Amerika’nın işçi sınıfından yatırımcılara ve sorumlu dizüstü bilgisayar liberallerine – büyük ölçekte – servet aktarmış olacak. bu kriz Bu, sosyal dokumuzu paramparça eder ve sınıfsal bölünmemizi daha da genişletir.

Politika yapıcılar olarak görevimiz borsa değil, kamu yararıdır. Hoşumuza gitse de gitmese de ekonomimiz büyük bir dönüşümün ortasında. Kazananlar ve kaybedenler olacak ama ticari gayrimenkul yatırımcılarını kurtarmak bizim ulusal çıkarımıza değil. Aslında, adaletsizliğin tanımı olurdu.

Cumhuriyetçi Marco Rubio, Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda Florida’yı temsil ediyor.

RealClearWire’ın izniyle yayınlanmıştır.

Marco Rubio: Ticari Gayrimenkul Kurtarma Paketi Yok yazısı ilk olarak The Political Insider’da yayınlandı.

Read Also :

Sports