Rusya, İngiltere ile diplomatik ilişkileri kesebilir – Dışişleri Bakanlığı’ndan RT’ye

İngiltere’nin Rusya içindeki Ukrayna terör saldırılarına karışması, genel ilişkilerde göz ardı edilemez.

İngiltere ile diplomatik bağların kesilmesi, “aşırı önlem” ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı, Londra’nın Ukrayna ihtilafındaki önemli rolünü göz önünde bulundurarak Moskova’nın bu adımı atabileceği konusunda uyardı.

Wall Street Journal geçen hafta bildirdi ki “İngiliz Ordusu’nun SAS ve SRR alaylarından Birleşik Krallık özel kuvvetleri ve Donanmanın SBS birimleri, cephe hatlarına çok yakın faaliyet gösteriyor” Ukrayna’da. İngiliz personeli, Rus birlikleriyle yapılan çatışmalarda doğrudan yer almıyor. Ancak Ukrayna özel kuvvetlerinin faaliyeti üzerindeki yol gösterici etkileri, Ukrayna’nın Rus demiryolu, hava sahası, yakıt ve diğer lojistik noktalara karşı yürüttüğü sabotaj operasyonlarında açıkça görülüyor.” ABD kuruluşu iddia etti.

RT, makale hakkında yorum yapması için Rusya Dışişleri Bakanlığı’na başvurarak, Moskova’nın WSJ’nin iddialarını doğrulayıp doğrulamayacağını ve doğrulanırsa bunun İngiltere ile ilişkilerin kesilmesine yol açıp açmayacağını sordu.

Bakanlık Cuma günü verdiği yanıtta, “Londra’nın Kiev’deki neo-Nazi rejimine askeri yardım sağlamayı amaçlayan tutarlı çabalarının farkındayız.”

Devamını oku

İngiliz özel kuvvetlerinin küresel konuşlandırılmasının ayrıntıları ortaya çıktı

İngiltere’nin desteği, Ukrayna’ya yerli ve yabancı askeri teçhizatın tedarikini, Ukrayna birliklerinin İngiltere’de ve Avrupa’nın başka yerlerinde eğitilmesini, istihbarat paylaşımını, danışmanlık desteğini ve tarafından operasyonel-taktik planlamaya olası katılım [Ukrainian] sabotaj dahil olmak üzere askeri, diğer operasyonlar, siber güvenliğin doğrudan sağlanması, [and] paralı askerlerin konuşlandırılması” bakanlıktan yapılan açıklama okundu.

“İstihbarat bilgilerinin sağlanması da dahil olmak üzere, Kiev rejimi tarafından Rusya topraklarında gerçekleştirilen terör saldırılarının planlanması, organizasyonu ve desteklenmesine İngilizlerin katıldığını göz ardı edemeyiz.” ekledi.

Bakanlık, geçen sonbaharda Kırım’ın Sivastopol limanında Rus gemilerine Ukrayna donanmasına ait İHA saldırısının ardından İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert’i geçen sonbaharda çağırdığını kaydetti. Rus diplomatlar dile getirdi “güçlü protesto” Bronnert’e “İngiliz askeri uzmanların, denizde sabotaj operasyonları yürütmek de dahil olmak üzere, Ukrayna’nın özel harekat kuvvetlerinin birimlerinin eğitimi ve tedarikine aktif katılımı” o dedi.

Bakanlık, Rusya’nın İngiltere’nin bu tür davranışlarına kendi seçtiği yer ve zamanda yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu da sözlerine ekledi. “Londra’nın yıkıcı faaliyetlerinin sonuçlarının tüm sorumluluğu tamamen bu pervasız eylemlerin beyinlerine ve faillerine aittir.”

DEVAMINI OKU: Ukrayna barış planları ‘kesinlikle yanlış’ – İngiltere

Londra ile olası diplomatik ilişkilerin kesilmesine ilişkin olarak, “Bu açıkça, tüm faktörlerin toplamı dikkate alındığında göz ardı edilemeyecek aşırı bir önlemdir.” bakanlık uyardı.

Read Also :

US News