Rusya’nın resmi haber ajansı TASS, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’a dayandırdığı haberindetarafların barış antlaşmasının temel ilkeleri üzerinde anlaştığını bildirdi. Konuyla ilgili açıklamasında Ermeni başbakan, “Ermenistan-Azerbaycan barış sürecine ilişkin bir iyi bir de kötü haberimiz var. Azerbaycan’la barışın temel ilkeleri üzerinde anlaşmaya varılması iyi bir şey. Bu, Brüksel’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığım görüşmeler sonucunda Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in arabuluculuğuyla gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Paşinyan’ın Dağlık Karabağ pişmanlığı: Çok büyük bir hata yaptık

PAŞİNYAN’IN ‘KÖTÜ HABERİ’

‘Kötü haberle’ ilgili yaptığı değerlendirmede ise Paşinyan “Hala farklı diplomatik dilleri konuşuyoruz. Çoğu zaman ortak noktada buluşamıyoruz. Bunun nesnel nedenleri var: Uzun süredir devam eden bir çatışma, binlerce mağdur, onlarca mahkum, onlarca yıldır hüküm süren nefret atmosferi. Söylediklerim her iki taraf içinde geçerli” değerlendirmesinde bulundu.

Paşinyan ayrıca Erivan’ın Bakü’ye, “mahkumlar sorununu” çözmek için takas teklifinde bulunduklarını belirtti ve ekledi:

“Azerbaycan’da bulunan düzinelerce Ermeni mahkum için tutarlı bir yaklaşım istiyoruz, barış gündemiyle birlikte bu sorunu da çözmeyi umuyoruz”

Gazze’deki savaşta son dakika! İsrail ateşe benzin döktü: Ordumuz sisin içinde sıkıştı
Scholz’un en zor gecesi! ‘Erdoğan’ın başarılı oyunu’ dünya basınında

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *