İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ederken, saldırılarda bugüne kadar öldürülen 4 bin 609 çocuk İran’ın başkenti Tahran’da anıldı. Filistinli çocuklar için “Öldürülenlerin Senfonisi” adıyla düzenlenen anma etkinliğinde, Filistinli çocuklara ait kefenlenmiş sembolik cenazeler Filistin Meydanı’na dizildi.

Gazze’de son dakika! İsrail’den itiraf gibi açıklama: Ateşkes baskısı arttı

Sembolik cenazeleri gören İranlılar duygu dolu anlar yaşarken, bazı İranlı kadınlar yerdeki sembolik cenazeleri kucaklarına alarak gözyaşı döktü. Filistin bayrakları ve üzerinde “Aksa Tufanı” yazılı maketten bir füzenin yer aldığı etkinlikte, Arap şair Nizar Kabbani’nin Filistin için kaleme aldığı “Barış ve Zeytin Ağaçlarının Ülkesi” adlı eser Arapça ve İngilizce olarak seslendirildi.

“Gerçekten çok acı ve tahammülü zor bir sahne”

Etkinliği tesadüfen gördüğünü belirten Fatıma Penahi, Filistinli çocuklara ait sembolik cenazelerden etkilendiğini belirterek, “Evime giderken tesadüfen bu etkinliğe denk geldim. Tüm meydanda Gazze’de hayatını kaybeden çocukların sembolik cenazeleri yer alıyor. Gerçekten çok acı ve tahammülü zor bir sahne. Bu cenazeleri gördüğümde kendimi kötü hissettim. Burada gördüklerimiz sadece sembolik ve tüm bunların gerçek olduğunu bildiğimizde insan kötü oluyor” ifadelerini kullandı.

“İnsani değerlere bağlı olduğunu iddia eden hiç kimse Filistin’de yaşananlara duyarsız kalamaz”

Etkinlikte Filistin için Arapça şarkı seslendiren Heysem Nur ise, Gazze’de hayatını kaybeden çocukların sesini tüm dünyaya duyurmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, “Filistin’de yaşananlara duyarsız kalmamak ve bu konuda ufak da olsa bir şeyler yapmak için bu etkinliğe katıldım. Filistin halkı artık sadece İslam ülkelerinin değil, tüm dünyanın gündeminde. İnsani değerlere bağlı olduğunu iddia eden hiç kimse Filistin’de yaşananlara duyarsız kalamaz. Etkinlik kapsamında meşhur Arap şair Nizar Kabbani’nin ‘Barış ve Zeytin Ağaçlarının Ülkesi’ adlı eserini seslendirdim” dedi.

“Bu gerçeği tüm dünyaya duyurmak istedik”

Etkinliği düzenleyen Muhammed Hüseyin Katibi, Filistinli çocukların İsrail saldırıları nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini belirterek, “Bu gerçeği tüm dünyaya duyurmak istedik” ifadelerini kullandı.

Katıbi, “Farklı sivil toplum kuruluşları ve üniversite öğrencileri ile bir araya gelerek gönüllü olarak böyle bir etkinlik düzenleme kararı aldık. Gazze’de devam eden ve bir ayı aşan saldırılar karşısında biz de farkındalık oluşturmak için bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündük. Bu nedenle siyonist İsrail rejiminin Gazze’de işlediği savaş suçları ve soykırımların sadece küçük bir bölümünü insanlara göstermek için İsrail saldırılarında hayatlarını kaybeden çocukları seçtik.

İsrail saldırılarında öldürülen 4 bin 600 çocuğa ait sembolik cenazelerin hepsini burada sergileyemezdik. Bu kadar sınırlı ve az sayıda cenaze dahi insanları dehşete düşürüyor. Bu konuyu daha fazla duyurmak ve insanlara ulaştırmak için etkinlikte Arapça ve İngilizce Filistin hakkında şarkı da seslendirildi” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı AB’ye seslendi! Türkiye’den 11. madde vurgusu

Gazze’deki can kaybı 11 bin 360’a yükseldi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ederken, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı her geçen gün artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bin 609’u çocuk, 3 bin 100’ü kadın olmak üzere 11 bin 360’a yükseldiği bildirilerek, saldırılarda yaralananların sayısının ise 28 bin 200’e ulaştığı aktarıldı. Açıklamada Batı Şeria’da ise İsrail güçlerinin saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 180’e, yaralıların sayısının ise 2 bin 700’e yükseldiği ifade edildi.

Kayıp ve enkaz altında olan 3 binden fazla kişi var

İletişim kesintileri nedeniyle bilgi toplamanın zor olduğu vurgulanan açıklamada, bin 700’ü çocuk olmak üzere 3 bin 250 kişinin hala kayıp ya da enkaz altında olduğu aktarıldı.

BM’de dikkat çeken kare! Bayrak yarıya indirildi, bir dakikalık saygı duruşu

Şifa Hastanesi’nde hayatını kaybeden prematüre bebek sayısı 6’ya yükseldi

Açıklamada, yakıtın tükendiği Şifa Hastanesi’nde 6 prematüre bebeğin ve 9 hastanın hayatını kaybettiği belirtildi. İsrail saldırılarında 202 sağlık personeli ve 36 sivil savunma mensubunun hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada, 130’dan fazla personelin de yaralandığı aktarıldı.

Gazze Şeridi’ndeki 35 hastaneden 25’i hizmet dışı

Gazze Şeridi’ndeki 35 hastaneden 25’inin ve 72 sağlık tesisinden 53’ünün yakıtlarının tükenmesi ya da bombardımanlar nedeniyle hizmet dışı kaldığı aktarılan açıklamada, saldırılarda 60 ambulansın hasar aldığı ve 53’ünün tamamen hizmet dışı kaldığı ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *