İnsan Hakları için Hahamlar grubundan 64 yaşındaki kıdemli aktivist Haham Arik Ascherman, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere ait zeytinliği koruyor.

Batı Şeria’da yerleşimci şiddetine karşı uzun süredir kampanya yürüten Ascherman, “28 yıldır bunu yapıyorum, genel olarak kendimi ötekileştirilmiş görmüyorum” diyor.

Filistinli çiftçilerin yanında yer alan haham Ascherman, devamında “Yaptıklarımızı en azından pasif olarak destekleyen ve kabul eden önemli sayıda İsrailli her zaman vardı” ifadesini kullanıyor.

Savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana, İsrailli yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilere yönelik saldırılarında çarpıcı bir artış yaşandı.BM’ye göre, 7 Ekim’den önce günde ortalama üç yerleşimci şiddeti vakası kayıtlara geçiyordu ancak savaşın patlak vermesinden bu yana bu sayı yediye yükseldi.

Ekim ayı sonlarında Taybeh’in 14 kilometre kuzeyinde bir zeytinlikte kan aktı. Bir Filistinli çiftçi, zeytin ağaçlarıyla ilgilenirken İsrailli yerleşimciler tarafından vurularak öldürüldü.

İsrailli insan hakları grubu B’Tselem, “Savaş başladığından bu yana, şiddet yanlısı yerleşimcilerin askeri üniforma giyerek ve hükümet tarafından verilen silahları kullanarak yakınlardaki Filistin topluluklarına saldırdığı belgelenen olayların sayısı giderek artıyor” diyor.

Zorlu koşullarda yetişen ve yüzlerce yıl yaşayabilen dayanıklı zeytin, Filistinliler için tahminen 10 milyon ağacın bulunduğu bölgedeki köklülüğünün simgesi. Ancak bu yılki hasat, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın patlak vermesiyle aynı zamana denk geldi.

AFP SERVİS ETTİ

60 yaşındaki Suad Mahmut, “Önceden zeytin toplama ayı bir festival gibiydi ancak bugün hiç de öyle değil” diyerek mevcut tabloyu tarif ediyor:

Alıntı Metni

Ramallah yakınlarındaki Taybeh köyündeki zeytinlikte hasada da yardım eden 64 yaşındaki ABD doğumlu haham Ascherman’ın fotoğraflarını AFP haber ajansı dünyaya servis etti. Al Jazeera gibi uluslararası yayın kuruluşları fotoğrafları kullandı.

Gazze’yi karadan işgale girişen İsrail ordusu, bugüne kadar 11 bini aşkın Filistinliyi öldürdü.

Ramallah merkezli Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre ise, Batı Şeria’da yerleşimci saldırılarında veya artan ordu baskınlarında 180’den fazla kişi can verdi.

BM, Batı Şeria’daki yerleşimci şiddetinin neredeyse yarısında, ‘İsrail güçlerinin saldırganlara eşlik ettiğini veya aktif olarak desteklediğini’ kaydediyor.

İnsan Hakları Hahamları’nın işgal altındaki Filistin toprakları direktörü Dani Brodsky, “Bizim bakış açımıza göre, yerleşimciler başka bir cephe açmaya çalışıyor gibi” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *