İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle sığındığı limandan ayrıldıktan sonra irtibat kopan geminin mendireğe çarparak battığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, 12 kişilik Türk mürettebat ile irtibat kurulamadığını söyledi. Öte yandan fırtınada sürüklenen bir başka yük gemisi de karaya oturdu. Denizcilik Genel Müdürlüğü, Kamerun bandıralı gemide bulunan 13 personelin tamamının kurtarıldığını açıkladı.

Zonguldak’ta fırtına etkili oluyor.
Fırtına nedeniyle Karadeniz’de dalgalar metrelerce yükseldi.
Fırtınanın etkili olduğu Ereğli ilçesinde Kamerun bandıralı gemi karaya oturdu.
Karaya oturan yük gemisinde büyük hasar oluştu.
Denizcilik Genel Müdürlüğü, gemideki 13 personelin kurtarıldığını açıkladı.
Ereğli’de ise bir başka yük gemisi kayboldu. “Kafkametler” adlı Türk gemisinden fırtına nedeniyle sığındığı limandan ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamadı.
Alınan bilgiye göre, Rusya’dan İzmir Aliağa Limanı’na yük taşıyan Türk bayraklı gemi, Karadeniz bölgesinde etkili olan fırtına nedeniyle Ereğli Limanı’na sığındı. Burada barınamayınca tekrar hareket eden gemiyle irtibat, iç limandan çıktıktan kısa süre sonra kesildi.
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geminin mendireğe çarparak battığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, 12 kişilik Türk mürettebat ile irtibat kurulamadığını söyledi.
Yerlikaya, hava şartları elverdiği andan itibaren arama çalışmalarına ivedilikle başlanacağını belirtti.
Zonguldak Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, bugün (19 Kasım) saat 10.30 sıralarında İzmir Aliağa Limanına varmak üzere Karadeniz Ereğli Limanı’ndan hareket eden Türk bayraklı “Kafkametler” isimli yük gemisiyle iç limandan dış limana çıkış esnasında iletişim kesintisi yaşandığı belirtilmişti.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle havadan ve denizden yaklaşma imkanı bulunmadığından bölgede bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı unsurlarca başlatılan izleme çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedilmişti:”Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye Kocaeli ilimizden polis dalgıç ekibi sevk edilmiş, AFAD Arama Kurtarma ekiplerimiz de göreve hazır halde bekletilmektedir. Deniz ve hava şartlarının müdahale imkanı vermesiyle birlikte 12 kişilik gemi mürettebatını arama ve kurtarma çalışmaları ivedilikle başlatılacaktır.”
Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden de  kayıp gemiyle ilgili açıklama gelmişti.
12 personelin bulunduğu gemi ile temas kurulamadığının belirtildiği açıklamada, “Bugün (19 Kasım) saat 10.29’da Türk bayraklı KAFKAMETLER gemisinden AAKKM’ye ulaşan EPiRB sinyali üzerine geminin K. EREĞLİ’de mendirek üzerinde AIS sinyali verdiği görülmüştür. Gemi kaptanının olaydan önce K. Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiğini rapor ettiği bilgisi alınmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.
Gemi ile geçen sürede temas kurma çalışmalarından bir sonuç alınamadığı ve gemi personeli ile herhangi bir görüşme sağlanamadığı belirtilen açıklamada:
“Anılan bölgeye, kötü hava şartlarından ulaşmak ya da yakından görsel temas sağlamak mümkün olmamaktadır. Hava müsaitliğine göre hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edilecektir. Temruk Rusya’dan aldığı 1542 ton feerosilikon yükünü Aliağa’ya getirmek üzere sefere çıkan gemide 12 personel bulunmaktadır” denilmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *